جستجو
دسته بندی کالاها
  منو بستن
  بازگشت به وبلاگ

  چگونه یک امضای الکترونیکی داشته باشیم؟

  چگونه یک امضای الکترونیکی داشته باشیم؟

  امضای الکترونیکی رایج‌ترین گونه امضای آنلاین می‌باشد که به‌عنوان نمادها یا دیگر داده‌ها به‌صورت دیجیتالی معرفی می‌شود؛ این امضا به‌نشانه تأیید قصد فرستنده برای امضا‌ی سند به استاد الکترونیکی اتصال می‌‌یابد. امضای دیجیتال کمی پیچیده‌تر از امضای الکترونیکی می‌باشد و به‌عنوان یک طرح ریاضی برای نمایش دادن صحت پیام‌‌ها یا اسناد دیجیتالی و یک امضای الکترونیکی تعریف می‌شود.

  در واقع یک امضای دیجیتالی نوعی امضای الکترونیکی با ایمنی بالاتر می‌باشد. هنگامی که سندی را با امضای دیجیتالی امضا می‌کنید، امضا اثر انگشتی از سند را به هویت شما پیوند خواهد زد سپس این اطلاعات به‌ صورت دائم در سند جاسازی می‌شوند و امکان دست‌کاری در آن وجود ندارد. از جهت دیگر امضاهای الکترونیکی به‌ سبب سادگی در بهره‌گیری در بین مردم بسیار پرطرفدار می‌باشند. برای ثبت امضای روی یک سند به شکل امضای الکترونیکی قادر هستید از ماوس یا انگشت خود روی یک صفحه لمسی یاری بگیرید و همان امضای معمولی خود را روی سند بکشید.

  امضاهای الکترونیکی به اندازه امضای دیجیتال قابل اطمینان نخواهند بود؛ به این علت که فاقد رمزنگاری امن می‌باشند، این فناوری همان چیزی می‌باشد که امضا را به هویت امضا‌کننده و زمان امضای سند مرتبط می‌کند. امضاهای الکترونیکی تصویری هستند که روی سند قرار دارند و اگر کسی پس از امضای سند آن را دست‌کاری کند، این موضوع تقریبا قابل اثبات و نمایش نمی‌باشد. امضاهای الکترونیکی با امنیت کمتر ولی تنظیم بسیار آسان‌تر به شما این قابلیت را می‌دهند اسناد را امضا و امضا‌کننده را تأیید اعتبار کنید. اگر در انتخاب بین امضای دیجیتال و امضا‌ی الکترونیکی مردد هستید بایست بررسی کنید که کمپانی شما یا سند مدنظرتان به کدام یک احتیاج دارد؟

  به‌ سبب افزایش سطح امنیت، دولت و صنایع خدمات درمانی از کاربران اصلی امضای دیجیتال می‌باشند. برای بهره‌گیری از امضای دیجیتال نیاز به تأیید هویت دارید؛ به این علت معمولا از این نوع امضا در اسناد حساس و قانونی بهره‌گیری می‌شود. اکنون که با تفاوت امضای دیجیتال و امضا‌ی الکترونیکی آشنا شدید، هنگام آن فرارسیده است که تصمیم بگیرید به کدام یک احتیاج دارید. برای اسناد معمولی و کارهای روزمره، به کار بردن امضای الکترونیکی کفایت می‌کند و بیشتر افراد به این نوع امضا احتیاج پیدا می‌کنند. درادامه این مطب شما را با انواع روش‌های ساخت امضای الکترونیکی در ویندوز، مک، دستگاه‌های اندرویدی و iOS آشنا خواهیم کرد.

  امضای الکترونیکی در ویندوز با Adobe Acrobat Reader

  کاربران ویندوز قادر هستند برای به وجود آوردن امضای الکترونیکی از Adobe Acrobat Reader DC استفاده کنند. این برنامه به شما این قابلیت را می‌دهد که اسناد آنلاین خود را مدیریت کنید و اسناد امضاشده آنلاین بسازید. به کمک مولد امضای موجود در Adobe Sign نیز قادر هستید اسناد را امضا و سپس ارسال کنید. پس از به وجود آوردن امضا با کلیک روی گزینه Sign قادر هستید آن را داخل سند جای‌گذاری کنید. برای امضا کردن اسناد در این برنامه، پس از دانلود و نصب آن مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. در پنجره اصلی Adobe Acrobat Reader، با کلیک روی گزینه Fill & Sign و انتخاب Select a File قادر هستید سند مدنظر خود را باز کنید. همین طور قادر هستید اول سند را باز و سپس گزینه Fill & Sign را برگزینید.

  2. سپس یک پنجره جدید باز می‌شود و از شما می‌پرسد که تمایل دارید چه کار کنید؟ روی دکمه Fill and sign کلیک کنید.

  3. بعد از اینکه سند شما باز شد از نوار بالای آن روی Sign کلیک و سپس Add Signature را انتخاب کنید. اگر قبلا امضایی را اضافه کرده اید، درصورت علاقه قادر هستید از گزینه Add Initials برای ذخیره امضای دوم بهره ببرید.

  4. در ادامه یک پنجره پاپ‌آپ باز می‌شود که سه گزینه برای ثبت امضا در اختیار شما می‌گذارد:

  گزینه type: به کمک آن قادر هستید نام خود را تایپ کرده و سپس از میان فونت‌های شبه‌‌دست‌نویس موجود در ادوبی آکروبات، یکی را برگزینید.
  گزینه draw: به یاری این گزینه قادر هستید امضای خود را روی تاچ‌پد یا مستقیما روی صفحه لمسی بکشید.
  گزینه image: قادر هستید یک تصویر از امضای دستی خود را آپلود کنید.

  5. اگر تمایل دارید از این امضا برای سندهای بعدی بهره ببرید بایست گزینه Save signature را تیک بزنید و سپس روی دکمه Apply ضربه بزنید.

  6. اکنون می‌توانید امضا را در هر قسمت از سند که نیاز بود، جای‌گذاری کنید. درصورت تمایل قادر هستید اندازه و محل امضا را تغییر بدهید.

  7. از این پس هر زمان که احتیاج بود، می‌توانید سند خود را با Adobe Acrobat Reader باز و با کلیک روی گزینه Sign آن را امضا کنید. Adobe Acrobat Reader محدودیتی در امضای اسناد به وجود نمی‌آورد؛ ولی اگر تمایل دارید یک فایل PDF به وجود بیاورید یا آن را به فرمت دیگری تغییر دهید بایست از نسخه Pro آن یاری بگیرید.

  امضای الکترونیکی در ویندوز با مایکروسافت Word

  مایکروسافت ورد، نرم‌افزار شناخته‌شده پردازش کلمات می‌باشد که در سراسر جهان به وسیله مشاغل و افراد برای به وجود آوردن و ویرایش اسناد بهره برده می‌شود. از آنجا که اشخاص و مشاغل معمولا بیشتر کارهای خود را با برنامه ورد انجام می‌دهند، مناسب‌تر می‌بشسد برای افزایش سرعت پردازش اسناد، از همین برنامه برای امضای الکترونیکی بهره ببرند.

  مراحل زیر را برای اضافه کردن امضای الکترونیکی به یک سند مایکروسافت ورد، دنبال کنید. توجه داشته باشید که این مراحل به‌طور حتم در نسخه‌های مایکروسافت ورد ۲۰۰۷، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳، ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و Office 365 قابل اجرا می‌باشد؛ ولی امکان دارد در نسخه‌های دیگر وجود نداشته باشد.

  1. هنگامی که سندی که به امضا نیار دارد را باز می‌کنید، یک نوار هشدار زرد به شما اخطار می‌دهد که این سند بایست امضا شود. روی محل امضا راست کلیک کنید.

  2. از منو گزینه Sign را برگزینید. برای اضافه کردن نسخه چاپی امضای خود، نامتان را در کادر کنار X تایپ کنید. برای انتخاب تصویری از امضای نوشته‌شده خود، روی Select Image ضربه بزنید. محل فایل تصویری امضا را پیدا و با کلیک روی Select آن را برگزینید.

  3. درصورت بهره‌گیری از کامپیوتر و تبلت قادر هستید با یاری قابلیت‌های inking برای اضافه کردن امضای دست‌نویس، اسم خود را در کادری که کنار X قرار دارد، امضا کنید. روی Sign کلیک کنید تا دکمه Signatures در پایین سندتان افزوده شود.

  امضای الکترونیکی در مک با Preview

  خوشبختانه به یاری ابزار موجود در macOS یعنی Preview قادر هستید اسناد را به‌سرعت و بادقت امضا کنید. برای درج امضا در Preview می‌توانید به یاری یک انگشت، امضای خود را روی ترک‌پد بکشید. در مک‌بوک‌های تازه‌تر که از فناوری فورس تاچ بهره برده می‌شود، به‌ سبب حساسیت به فشار، قادر هستید امضای دقیق‌تر و بهتری ارائه داد. اگر از یک iMac فاقد ترک‌پد بهره می‌برید یا روش‌های قدیمی بیشتر مورد استقبال شما می‌باشند، قادر هستید روی یک تکه کاغذ، امضا و سپس آن را به یاری وب‌کم، اسکن کنید. برای امضای سند در preview، از مراحل زیر بایستی پیروی کنید:

  1. سند PDF مورد نظرتان را با Preview باز کنید. معمولا Preview اپ پیش‌فرض برای باز کردن اینگونه اسناد می‌باشد.

  2. روی دکمه Show Markup Toolbar ضربه بزنید و سپس از نوار ابزاری که ظاهر می‌شود، Sign را برگزینید.

  3. از شما درخواست می‌شود با کشیدن انگشت خود روی ترک‌پد یا با امضای یک کاغذ و اسکن آن با وب‌کم، یک امضا به وجود بیاورید. با یک‌ دفعه درج امضا، Preview آن را برای همیشه به یاد بسپارید.

  4. بعد از ثبت امضا، قادر هستید به وسیله منو Sign به آن دستیابی داشته باشید. امضا به شکل یک فایل تصویری در سند ظاهر می‌شود که قادر هستید اندازه و موقعیت آن را بنابر نوع سند، تغییر دهید.

  5. دیگر گزینه‌های موجود در نوار ابزار به شما این قابلیت را می‌دهد متن را تایپ کنید، اشکال را روی سند بکشید و درصورت لزوم فرم‌ها را پر کنید.

  6. پس از به پایان رسیدن کار، روی File و سپس Save کلیک کنید تا امضا در سند شما ذخیره شود. همین طور قادر هستید پس از انتخاب File روی Duplicate ضربه بزنید تا فایل اصلی دست‌ نخورده باقی بماند و یک کپی امضاشده از سند در سیستم، ذخیره شود.

  7. در صورت علاقه قادر هستید از Adobe Reader DC برای امضا کردن اسناد در مک، یاری بگیرید. مراحل درج امضا با این برنامه در مک، مشابه به ویندوز می‌باشد؛ بنابراین قادر هستید مراحلی را که در بالا به شما توضیح دادیم را دنبال کنید.

  امضای الکترونیکی در آیفون و آیپد

  در آیفون یا آیپد، قادر هستید اسناد را با بهره‌گیری از قابلیت‌های نشانه‌گذاری در برنامه Mail امضا کنید. اگر مک و برنامه Preview را برای امضای اسناد به کار می‌برید، امضای شما از مک با آیفون یا آیپدتان همگام‌سازی می‌شود بعد از آن دیگر نیازی نیست که دوباره امضای خود را به وجود بیاورید. بهره‌گیری از این قابلیت راحت می‌باشد؛ ولی تنها درصورتی کاربرد دارد که بخواهید اسناد را در برنامه Mail امضا کنید. برای نمونه، امکان دارد یک سند PDF را به وسیله ایمیل برایتان فرستاده شود و لازم باشد که شما بلافاصله آن را امضا و ارسال کنید. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، مراحل زیر را اجرا کنید:

  1. نخست PDF پیوست‌شده به ایمیل را لمس کنید و پس از آن روی آیکون Markup and Reply در گوشه پایینی سمت راست صفحه ضربه بزنید.

  2. با کلیک کردن روی دکمه امضا در گوشه پایینی سمت راست صفحه قادر هستید به فایل، امضا افزوده کنید. درصورت علاقه قادر هستید متن را تایپ کرده و روی سند نقاشی کنید.

  3. هنگامی که روی Done کلیک می‌کنید، اپ Mail به‌طور خودکار یک ایمیل با پیوست سند امضا‌ شده به وجود خواهد آمد. شما قادر هستید متن مد نظر را در ایمیل وارد کرده و سپس آن را ارسال کنید.

  4. اگرچه این کار بسیار آسان می‌باشد ولیتنها در برنامه Mail قابل اجرا و بسیار محدود می‌باشد. اگر می‌خواهید این کار را به وسیله برنامه دیگری انجام بدهید بایست از یک برنامه امضای شخص سوم بهره ببرید.

  درج امضا با اپ Adobe Fill & Sign

  اپ Adobe Fill & Sign، برنامه مناسبی می‌باشد که کاربران را مجاز می‌کند، تعداد نامحدودی از اسناد را به‌ طور رایگان امضا کنند. این اپ می‌تواند تصاویر اسناد کاغذی را با دوربین ثبت کند، در نتیجه کاربران قادر هستند نسخه‌های دیجیتالی فرم‌های کاغذی را به وجود بیاورند. شما قادر هستید به کمک انگشتتان یا قلم، امضای خود را روی صفحه لمسی بکشید. برای بهره‌گیری از اپ Fill & Sign مراحل زیر را اجرا کنید:

  1. نخست سند مدنظر خود را پیدا کرده و با انتخاب گزینه Share آن را در اپ Fill & Sign باز و سپس با ضربه روی دکمه signature آن را امضا کنید. پس از به پایان رسیدن کار، برای ارسال سند به یک برنامه دیگر، گزینه Share را لمس کنید.

  2. اگر در جستجوی گزینه‌های بیشتری می‌باشید و اپ Fill & Sign برایتان کافی نیست، قادر هستید از اپ SignNow بهره ببرید. به کمک اپ SignNow قادر هستید ماهیانه پنج سند را به‌ طور رایگان امضا کنید.

  امضای اسناد در اندروید

  کاربران اندروید قادر هستند از اپ‌های شخص سوم برای درج امضا در اسناد بهره ببرند. اپ Adobe Fill & Sign رابط کاربری آسانی دارا می‌باشد که بهره‌گیری از آن را برای کاربران ساده کرده است. این اپلیکیشن، قابلیت‌هایی مانند قابلیت عکس‌گرفتن از امضا، ضمیمه کردن عکس‌ها به PDF و ذخیره‌سازی اسناد امضا‌شده، دیدن فایل‌های PDF امضا‌شده، ایمیل کردن و به‌ اشتراک‌گذاشتن اسناد امضا‌شده، بهره‌گیری از AcroFields برای امضای PDFها، بهره‌گیری از اپ‌های به وجود آمده و درج امضای الکترونیکی در دستگاه‌های اندرویدی ساده دارد.

  شما همین طور قادر هستید با توجه به نیازهای خود از یکی از اپ‌های زیر بهره ببرید:

  اپ DocuSign: مناسب برای کسب‌وکارهایی که روزانه بایستی اسناد بسیاری را امضا کنند.
  اپ Hellosign: مناسب برای یکپارچه‌سازی با ذخیره‌سازی ابری
  اپ SignNow: برای تیم‌های کوچک
  اپ Signature Maker: برای درج امضای ساده در اندروید.

  نظرات
  نوشتن نظر بستن